De impact van kleine momenten
Voor Els en Hans draait het om één ding: er zijn voor een ander. Al jaren zetten zij zich in als vrijwilliger en helpen ze mensen die een steuntje in de rug nodig…
Alinda Kapelle was lange tijd werkzaam in de horeca. Tijdens de coronaperiode maakte zij de overstap naar Surplus. Eerst ter ondersteuning in de huiskamers en bij het begeleiden van activiteiten. Daarna was ze een aantal jaren voedingsassistent. Toen Vuchterhage, de locatie waar Alinda werkt, volgens de Sociale Benadering ging werken, besloot ze de sprong te wagen. Sinds januari 2025 is ze leefbegeleider.
Een kwetsbaarheid verandert veel in iemands leven. Dingen die eerder de dag de moeite waard maakten en de dag vulden, worden lastiger. Ook relaties en de plek in de samenleving veranderen. Binnen Surplus werken we volgens de Sociale Benadering en kijken we juist naar mogelijkheden.
Alinda: “Als je wilt kijken naar wat een bewoner zelf kan en wil doen, moet je goed luisteren en jezelf ook kwetsbaar opstellen. Kijk waar iemands interesses liggen en zoek vanuit daar samen naar een waardevolle invulling van de dag.”
Een mooi voorbeeld zijn de twee bewoners die iedere donderdagmiddag vrijwilligerswerk doen bij de kinderboerderij. Alinda gaat met hen mee als begeleider. “Het is mooi om te zien dat de bewoners hier onderdeel zijn van de wijk. Ze doen verschillende werkzaamheden, zoals vegen, onkruid wieden en de kippen eten geven. Zo hebben ze een waardevolle middag en kunnen helemaal zichzelf zijn.”
Ook de dochter van een van de bewoners gaat mee en ervaart deze middagen als waardevol. Samen met haar moeder verzorgt ze de Shetlanders, zoals ze vroeger samen hun paarden verzorgden. Daar genieten ze allebei van. Het is fijn dat ze weer echt even moeder en dochter kunnen zijn en het maakt het contact makkelijker. De middag wordt altijd gezellig samen afgesloten met een kopje koffie of thee. Dat heeft iedereen dan wel verdiend.
Om leefbegeleider te worden, is geen specifieke vooropleiding nodig. Surplus kiest ervoor om naast zorgprofessionals collega’s aan te nemen die vanuit hun kennis en ervaring op verschillende manieren naar de bewoners kijken. Dat is echt een waardevolle aanvulling.
Alinda: “Om eerlijk te zijn had ik niet verwacht dat de zorg iets voor mij zou zijn. Toch heb ik besloten ervoor te gaan. Daar heb ik nog geen moment spijt van gehad. Voor de dagelijkse ondersteuning van bewoners bij het wassen, aankleden, eten en drinken heb ik een scholing gevolgd. Daarnaast heb ik meegelopen met collega’s. Zij hebben me echt goed begeleid.”
Wat Alinda zou willen zeggen tegen mensen die ook overwegen om in de zorg te gaan werken? “Doe het gewoon! Stap buiten je comfortzone. Het is mooi en dankbaar werk. Elke dag is anders en je krijgt er heel veel voor terug.”
09-01-2026
Laat uw gegevens achter en wij bellen u binnen 1 werkdag terug.